FLIR & iBros technic bezpośredni dystrybutor urządzeń omiarowych - kamery termowizyjne FLIR Systems w Polsce

Switch to desktop Register Login

Kamera termowizyjna i miernik cęgowy FLIR zdają egzamin u elektryka


C2 MR 174 

Kamera termowizyjna i miernik cęgowy FLIR zdają egzamin u elektryka

Gary Fisher, elektryk pracujący na własny rachunek, miał okazję przetestować „w terenie” kamerę termowizyjną FLIR C2 i miernik cęgowy CM174. Była to dla niego szansa zobaczenia, jaką wartość te zaawansowane urządzenia wnoszą do jego pracy.

kamera C2 i MR174

W instalacjach elektrycznych prawidłowe zdiagnozowanie problemów, zanim przerodzą się w faktyczne zagrożenia, ma namacalną wartość. Jednym z urządzeń, które elektrykom przydają się 
szczególnie często, jest kamera termowizyjna. Jej szybkość i łatwość obsługi powodują, że jest to nieodzowne narzędzie dla specjalistów z tej branży. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Gary Fisher wykonuje szereg różnych prac elektrycznych, m.in. z tablicami rozdzielczymi. Obszar jego pracy rozciąga się od rodzinnego miasta Milton Keynes, wzdłuż autostrady M1 na południe, aż do dzielnicy Harrow w północno-zachodnim Londynie. Działalność w branży rozpoczął jego ojciec, obecnie na emeryturze, a Gary dołączył do niego po ukończeniu szkoły.

Identyfikacja gorących punktów w obwodach 
„Nie ma żadnej wątpliwości, że w naszym biznesie termowizja coraz śmielej sobie poczyna” – mówi Gary. „Jeszcze zanim wypróbowałem kamerę, wiedziałem, że będzie wykrywała gorące miejsca, w obwodach zużywających o wiele więcej energii niż w innych częściach układu. Nie mogłem się doczekać, kiedy będę mógł wypróbować FLIR C2”.

Pierwsze, co rzuciło się Gary'emu w oczy, to wielkość C2 (125 × 80 × 24 mm). Jak stwierdził: „Wyglądała jak zwykła komórka, łatwo się pomylić”. Urządzenie jest niewielkie i lekkie (130 g), bez problemu mieści się w kieszeni z przodu kombinezonu.

Gary dodaje: „Obsługa kamery to kaszka z mleczkiem”. „Nigdy wcześniej nie używałem kamery termowizyjnej, a tu wystarczy ją nakierować i włączyć. 3-calowy ekran dotykowy wyświetla obraz o zadziwiająco dobrej jakości”.

Raporty z obrazami ostrymi jak brzytwa
C2 jest wyposażona w opatentowaną przez FLIR technologię MSX® poprawy obrazu w czasie rzeczywistym, ułatwiającą znajdowanie problematycznych lokalizacji. Ponadto, zastosowany w C2 detektor o rozdzielczości 4800 pikseli rejestruje i wyświetla nawet nieznaczne wahania rozkładu ciepła, a wbudowane oświetlenie robocze i latarka oświetlają ciemne obszary, w których elektrykom często zdarza się pracować. „Łatwo jest dostrzec obiekty i rozgrzane obszary, ponieważ są wyjątkowo wyraźne i szczegółowe. Dzięki temu mogę szybko zlokalizować miejsca, gdzie muszę interweniować” – mówi Gary. „Takie urządzenie przydaje się każdemu elektrykowi – zarówno specjaliście z uprawnieniami do pracy z wysokimi napięciami w przemyśle i trudnych zastosowaniach komercyjnych, jak i zwykłemu fachowcowi wymieniającemu gniazdka i bezpieczniki po domach. Jak dla mnie, kiedy mogę dać do ręki klientowi teczkę z obrazami termowizyjnymi, które dokumentują znalezione problemy, to po pierwsze świadczy o jakości mojej pracy, a po drugie daje mi przewagę nad konkurencją”.

C2 rejestruje obrazy pomiarowe w formacie JPEG za jednym naciśnięciem przycisku. Do tego obrazy można później przesłać do komputera przy użyciu bezpłatnego oprogramowania FLIR Tools, które pozwala na pełną analizę pól temperatury i wyznaczanie jej wartości w dowolnym punkcie obrazu, zmianę palet barwnych oraz tworzenie czytelnych, przekonujących raportów.

FLIR C2 i MIERNIK CM174

Zapobieganie niebezpieczeństwu chroni życie
Najważniejsze są nie tylko innowacyjne funkcje C2. Liczy się to, że urządzenie pozwala zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, a więc potencjalnie chroni ludzkie życie. Skrzynki bezpiecznikowe robi się z metalu m.in. dlatego, że obluzowane połączenia mogą się rozgrzewać i powodować pożary. 

„Właśnie temu zapobiega FLIR C2” – stwierdza Gary. „Kiedy wykonuję wstępną kontrolę, wystarczy, że skieruję kamerę na skrzynkę bezpiecznikową i od razu widzę jak na dłoni, czy jest jakieś zagrożenie i czy muszę interweniować”.

Wizualizacja problemów z instalacją elektryczną
Gary Fisher był wyjątkowo zadowolony z FLIR C2, a do tego miał okazję przetestować miernik cęgowy FLIR CM174 600AC/DC. „Kiedy się biorę do roboty, to przede wszystkim muszę wiedzieć, jaki prąd płynie po kablu, bo dzięki temu wiem, co robić” – mówi.

„Kiedy słyszę buczenie albo podejrzewam, że w obwodzie jest coś nie tak, biorę CM174 i od razu widzę, co jest grane”. Dzięki miernikowi cęgowemu FLIR CM174 z technologią pomiaru wspomaganego podczerwienią (Infrared Guided Measurement – IGM) użytkownicy szybko i bezpiecznie identyfikują miejsca, w których występują problemy. Krótko mówiąc, problemy z elektryką można identyfikować wizualnie bez konieczności fizycznego kontaktu z tablicami, szafkami czy wiązkami przewodów i kabli, które mogą stanowić zagrożenie.

„CM174 to w zasadzie połączenie miernika cęgowego z kamerą termowizyjną. Całkiem sprawne narzędzie” – mówi Gary. „Gdybym takie miał, to wiem, że używałbym go na okrągło”.

Gary Fisher docenia też wąskie szczęki miernika FLIR CM174, dzięki którym może łatwo wejść między kable w skrzynkach bezpiecznikowych. Podoba mu się też wytrzymała konstrukcja, dzięki której może wrzucić miernik do skrzynki z resztą narzędzi i nie martwić się, że się uszkodzi. „Czego innego mógłby chcieć elektryk?”

FLIR C2 MIERNIK CM174

Pobierz artykuł

 

 

©iBros. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Top Desktop version